Aktualności
Poznajcie inicjatywy oddolne!
Dodano:
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych inicjatyw oddolnych, które w ramach konkursu BLISKO otrzymały dofinansowanie na realizację swoich działań.
• „Wirtualne przygody z trzebińskimi legendami – stwórz swój własny escape room!” (inicjatywa realizowana przez Publiczną Szkołę Podstawową im. T. Kościuszki i Publiczne Przedszkole w Płokach)
Kompleksowy projekt edukacyjno-kulturalny, skierowany dla dzieci i młodzieży w wieku 11-14 lat, w tym osób z niepełnosprawnościami, mający na celu popularyzację lokalnej historii w połączeniu z rozwojem kompetencji cyfrowych i kreatywności. W ramach inicjatywy we wrześniu odbędzie się cykl 3 warsztatów: Warsztat 1: Wprowadzenie do świata legend Trzebini i VR, Warsztat 2: Projektowanie scenariuszy i storyboardów dla escape roomu, Warsztat 3: Podsumowanie i prezentacja.
• „Przygoda z książką” (inicjatywa realizowana przez Koło Wolontariatu przy zespole Szkół i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini)
Celem inicjatywy jest rozpowszechnianie czytelnictwa od przedszkola, poprzez szereg działań: opracowanie z młodzieżą inscenizacji wierszy dla dzieci z morałem i przedstawienie jej trzebińskim przedszkolom i seniorom, a także opracowanie scenariusza zajęć edukacyjnych, przeprowadzenie konkursu na plakat, spotkanie z lokalnymi pisarzami i wykonanie pracy plastycznej podsumowującej projekt. Działania te realizowane będą we wrześniu i październiku.
• „… gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi” (inicjatywa realizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Myślachowicach)
Cykl edukacyjnych spotkań, poświęconych pieczeniu tradycyjnego chleba, będących połączeniem wiedzy o zdrowiu, wypieku, tradycji oraz literatury tematycznej. Projekt zakłada przeprowadzenie we wrześniu i październiku dwóch spotkań teoretyczno-praktycznych dotyczących wypieku chleba dla różnych grup wiekowych: dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.
• „Sportowy piknik z książką” (inicjatywa realizowana przez Miejski Klub Sportowy Trzebinia)
Inicjatywa mająca zachęcić dzieci do uprawiania sportu i aktywnego czytelnictwa. Uczestnicy zaplanowanej na czerwiec imprezy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach sportowych oraz wspólnym czytaniu książek o znanych sportowcach, a także w prelekcji o prawidłowym odżywianiu dla sportowców i warsztatach mentalnych, których celem będzie budowanie pewności siebie i nauka radzenia sobie z porażkami.
• „PAMIĘĆ fundamentem ochrony dziedzictwa żydowskiego” (inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia)
Głównym celem projektu jest edukacja w zakresie istnienia i stanu dziedzictwa żydowskiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Trzebini, a także znaczenia pamięci dla ochrony tego dziedzictwa. W ramach inicjatywy w okresie od czerwca do października odbędą się spotkania i warsztaty z uznanymi pisarzami i badaczami, zajmującymi się tym zagadnieniem: Mikołajem Grynbergiem, Krzysztofem Bielawskim i dr Patrycją Dołowy.
• „Cyfrowa mozaika słowa – AI w służbie literackiej pasji” (inicjatywa realizowana przez Fundację „In Gremio Pro Futuro” im. Św. Rafała Kalinowskiego)
Interdyscyplinarny projekt literacki, adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Gminy Trzebinia, polegający na integracji tradycyjnych form literackich z nowoczesnymi narzędziami sztucznej inteligencji. W ramach tej inicjatywy już w maju i czerwcu zaplanowany został cykl 4 warsztatów: Warsztat 1: Potencjał AI. AI w roli krytyka literackiego, Warsztat 2: AI jako projektant postaci, Warsztat 3: Emocjonalne portrety, Warsztat 4: Alternatywne wersje.
Inicjatywy oddolne realizowane będą w ramach konkursu dotacyjnego BLISKO (2024 – 2025), w którym naszej Bibliotece udało się pozyskać środki na przeprowadzenie wielu ciekawych działań w środowisku lokalnym. Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.