Spotkania autorskie

Do roku 1995 trzebińska biblioteka nie mogła sobie pozwolić na organizowanie spotkań autorskich na własnym terenie (dysponując niewielkim lokalem) i dlatego w przypadku imprez na większą skalę (np. spotkanie z pisarzem), biblioteka korzystała z uprzejmości dyrekcji okolicznych szkół podstawowych, od których wypożyczano salę. W ten sposób zorganizowano spotkanie z Natalią Rolleczek (w S.P. nr 3) oraz z Edmundem Niziurskim (w S.P. nr 8).

Szczególnie dużą frekwencją cieszyło się spotkanie z Edmundem Niziurskim (zorganizowane w dniu 2 czerwca 1995 r.) na które zjechała młodzież, dzieci oraz dorośli z Trzebini i okolic - między innymi z Krza, Psar, Młoszowej i oczywiście z centrum miasta Trzebini. Ogółem przybyło ponad 250 osób. Po wizycie znanego pisarza pozostał w kronice biblioteki następujący zapis:

Cieszę się, że miałem okazję spotkać się z moimi Czytelnikami i Czytelniczkami z Trzebini. To spotkanie tak bardzo żywe, te nieskończone pytania na koniec mojej prelekcji - wszystko to pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Dziękuję za serdeczne przyjęcie

E. Niziurski

Zakończenie remontu Sali Prelekcyjnej (w piwnicach budynku przy ulicy Narutowicza 10) dało naszej bibliotece możliwość organizowania imprez na szerszą skalę. Już w czerwcu 1999 r. w trzebińskiej bibliotece pojawił się na spotkaniu z czytelnikami Andrzej Grabowski, autor książek dla dzieci i kawaler „Orderu Uśmiechu”. W kolejnych latach, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, przybywali na teren naszej gminy także inni przedstawiciele literatury dziecięco- młodzieżowej: Wanda Chotomska, laureatka „Orderu Uśmiechu” (2 października 2000, spotkanie w S.P. nr 8 w Trzebini), Beata Ostrowicka (w maju 2000 r. gościła na terenie filii w Młoszowej, zaś 22 września 2003 roku w placówce centralnej), Wioletta Piasecka (12 grudnia 2003 r., spotkanie podczas imprezy mikołajkowej dla przedszkolaków) oraz Krzysztof Petek (Trzebinia, 12 maja 2004).

Szczególnie interesujące było spotkanie z Krzysztofem Petkiem, autorem książek sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, a także pasjonatem survivalu - polegającego na doskonaleniu umiejętności, pozwalających człowiekowi przetrwać w ekstremalnych warunkach. Autor spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem trzebińskiej młodzieży, zaś idea survivalu praktycznie zdominowała spotkanie.

Biblioteka nie zapomniała też o osobach dorosłych, do których skierowane było spotkanie z Bogną Wernichowską (19 marca 2003 r., Sala Prelekcyjna MBP), - autorką książek z dziedziny parapsychologii i historii polskiej obyczajowości, dziennikarką współpracującą z tygodnikiem „Przekrój” i krakowską telewizją - a także spotkanie z Bogusławem Kaczyńskim (Młoszowa, 18 czerwca 2004 r.), autorem szeregu publikacji biograficznych, poświęconych głównie wielkim światowym gwiazdom scen muzycznych oraz laureatem telewizyjnych „Wiktorow”.

Należy pamiętać, że każde tego typu spotkanie jest okazją nie tylko do bezpośredniego kontaktu z ulubionym autorem, ale daje ponadto możliwość uzyskania jego osobistej dedykacji na książce lub chociaż autografu.

Zapraszamy serdecznie wszystkich czytelników
na kolejne spotkania autorskie
organizowane przez naszą bibliotekę

Jesteś tutaj: Start Spotkania autorskie