O BITWIE POD KRZYWOPŁOTAMI I OBRONIE KRAKOWA

W pierwszym dniu wiosny (21.03) młodzież z trzebińskiego OHP oraz osadzeni w Zakładzie Karnym w Trzebini spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka na prelekcji poświęconej bitwie pod Krzywopłotami (w powiecie olkuskim) oraz obronie Krakowa przed wojskami rosyjskimi w 1914 r. Legioniści Józefa Piłsudskiego z 4 i 6 batalionów 1 pułku piechoty Legionów (dowódcy kpt. Tadeusz Furgalski „Wyrwa” i kpt. Herwina), oraz artylerzyści pod dowództwem kpt. Brzozy, razem około 1400 żołnierzy, okopali się na wzgórzu Św. Krzyża we wsi Bydlin i sąsiednich Krzywopłotach. Wojska rosyjskie zajęły pozycje w lasach Smolenia i Domaniewic. W wyniku toczonej ze zmiennym szczęściem bitwy obie strony poniosły straty. Bitwa powstrzymała rosyjskie natarcie w kierunku północnych granic powiatu chrzanowskiego i Śląska. Natomiast odparcie wojsk rosyjskich spod Krakowa w dniach 2-6 grudnia 1914 r. wstrzymało natarcie wojsk rosyjskich  w kierunku południowych granic naszego powiatu.  Po prelekcji, którą poprowadziła J. Piskorz (pracownica tut. Biblioteki) zebrani zwiedzili wystawy w holu biblioteki („Rok kobiet” i „Chemia jako zagrożenie”).

Jesteś tutaj: Start News O BITWIE POD KRZYWOPŁOTAMI I OBRONIE KRAKOWA